Sevgi konusunu işlediğim bir seminerimde kıymetli katılımcılarımdan biri "Hocam her şeyin son bulması gibi sevgi de bir gün son bulmuyor mu?" diye sorunca, "Her şeyin bir görünen bir de o görünenin altında yatan kısmı vardır.
16.03.2015 09:50
Eğitim
Ramazan VAROL

Sevgi konusunu işlediğim bir seminerimde kıymetli katılımcılarımdan biri

Sevgi konusunu işlediğim bir seminerimde kıymetli katılımcılarımdan biri "Hocam her şeyin son bulması gibi sevgi de bir gün son bulmuyor mu?" diye sorunca,
"Her şeyin bir görünen bir de o görünenin altında yatan kısmı vardır." dedim ve sonra bu durumu şöyle açtım.
"Görünen kısmına takılırız genelde ve bu aslında sadece bizim gerçeğimizdir. Çünkü biz ancak onu görür ve hemen o gördüğümüzle de karara varırız.
Hâlbuki görünenin altında yatanı sadece o görüntüyü sağlayan bilir. Onu öğrenmeden de o olayın asıl gerçeğini/hakikatini öğrenemeyiz. Sadece görüntüsüne takılırız. Tıpkı duyduğumuz şeyin asıl gerçek olmadığı gibi ve asıl gerçeği anlamaya çalışmadığımızda hakikati öğrenemediğimiz ve sadece duyduklarımıza takıldığımız gibi" dedim.
Katılımcılardan bir başkası "Hocam biz hep görünen ya da duyulan şeylere takılıyoruz galiba. Bunun nedeni nedir sizce?" deyince,
"Değerli kardeşlerim! Güzel bir söz duyarsınız. Duyduğunuz söz çok hoşunuza gider ve seversiniz o sözü söyleyeni. Güzel sözü söylemesi bitince o sevgi kaybolur. İşte buradaki sevgi sadece o sözedir.
Bazen size değer verdiğini gösteren birini görürsünüz ve o gördüğünüz değer ve ilgi ile o şahsı seversiniz. O gösterilen değer bitince sevgi de biter. Çünkü sevginiz sadece o gördüğünüz değeredir.
Çok değerli bir hocadan eğitim alırsınız. Aldığınız bilgiler çok hoşunuza gider. O bilgilerle oldukça değer kazanırsınız ve hocayı seversiniz. Bilgi biter ya da siz o bilgi ile değer kazanamaz olursunuz işte o zaman o sevgi biter. Çünkü sevgi sadece o değer gören bilgiyedir.
Gördüğünüz bir kişiyi ciddi olarak hayalinizde yanınızda hisseder ve onunla o sevgiyi paylaşmak adına evlenirsiniz. Hayaliniz gerçekleşmeyince ya da bitince o kişiyi değil hayalinizi sevdiğinizi anlarsınız ve sevgi biter.
O gün söylediklerinizle bu gün söyledikleriniz arasındaki ilişki ise sizin kendiniz ve karşınızdaki kişilerin sevgi konusundaki asıl gerçekleri öğrenmenizdir.
Sevgi, ecdadımızın da dediği gibi "Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek" yani Yaratanın bir emaneti ve cennet fırsatı olarak algılayıp o şekilde davranmaktır. 
Bütün güzel davranışların altında görünmeyen kısım budur. 
Yaratanın emanetine gösterilen saygı.
İşte bu sevgi insanı ebedileştirir. 
Ölümsüz olan, yok olmayan sevgi budur.
İlk söylediklerimizde farkına varmadan sadece kendinizi, çıkar ve menfaatinizi ortaya çıkarırken sonuncusunda ise Yaratanı sevdiğinizi gösterirsiniz.
Sevgi yaratanın yaratırken emanet ettiği hediyenin paketini açma çabasıdır. 
Açarken de bu mutluluğu ve hazzı peşin peşin alıp şükretmedir." dedim.
Katılımcılarım, konuyu çok iyi anlamış olmalıydılar ki, gözleri ışıldıyordu.
"Yani hocam" dedi ilk soruyu soran katılımcım, "bir görünen ve duyulan sevgi vardır ki, bunun bir doğumu bir de ölümü vardır. Bu sevgi biticidir. Alacağını alır ve bitirir. 
Bir de gerçekten Yaratıcıya olan saygıyı ifade etmek onun ilkesini yaşamak adına sadece karşındakini bir emanet ve bir cennet fırsatı olarak algılayıp öyle edeple davranmak vardır ki, işte bu asıl gerçek sevgi yani hakiki sevgidir." doğru mu anlamışım? Diye sorunca, gözlerim yaşardı ve sadece "Tamamen doğru anlamışsın değerli kardeşim. Teşekkür ederim." demek kaldı bana da.
Üç kuruş çıkar ve bir süre sonra bitecek olan dünya için sevginin geçici ve biticisine talip olan ve her seferinde sıcak para akışı gibi bu durumu değiştiren bir yapı oluşmasın diye bu konuda olumlu bir farkındalık oluşsun için hakiki sevgiyle paylaşmak istedim.
Sevgiyle kalın.(R. Varol)