Söylediği sözlerle tam olarak kendini ifade edemediğini söyleyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
01.02.2015 20:15
Eğitim
Ramazan VAROL

Söylediği sözlerle tam olarak kendini ifade edemediğini söyleyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.

Söylediği sözlerle tam olarak kendini ifade edemediğini söyleyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
Her seferinde de yanlış anlaşıldığını ve her konuşmasından sonra pişman olup mutsuz olduğunu ifade ediyordu.
Konuşmamak susmak konusunda defalarca karar aldığını ve asla bu karara da uyamadığını ifade ediyordu.
Kendisini dikkatle dinledikten sonra,
"Beynimiz sözcüklerle işlev görür. Bu yüzden insan konuştuğu her kavramın bilincinde olup onu yerli yerince ifade etmeyi başardığında beynini de aynı oranda işlevselleştirmiş olur" dedim. 
Bu sözlerim üzerine arkadaş, "O halde gün içinde konuştuğum kelimelerin ve kavramların anlamlarını çok iyi öğrenmeliyim. Hatta yeni yeni kavramları öğrenmeye çalışmalıyım." dedi. Arkadaşın samimi ve içten bir şekilde aldığı bu karar üzerine,
"Şunu çok iyi bilmelisin ki, her düşünce, söz ve davranış hayat toprağına atılan bir potansiyel cennet ve cehennem tohumu gibidir. Bu düşünce,söz,ve davranış üzerinde ısrarcı olmak ısrarcı olduğun tohumu besler ve onu yeşertir. O halde gelecekteki hayatında hangi meyveden yemek ve beslenmek istiyorsan bu günkü hayat toprağına o tohumları ekmelisin." dedim.
Bu söz üzerine gerçekten de oldukça etkilenen arkadaş,
"Şimdi çok güzel anladım. Tıpkı bir çiftçinin meyvesini almak istediği tohumu ekip beslediği gibi insan da sonucundan hoşnut olacağı sonuç için o sonuca götürecek düşünce, söz,ve davranışlara yatırım yapmalıdır." deyince, oldukça mutluluğumu ifade edip teşekkür ettim. Sonra da,
"Hiç düşündün mü? Allah, insanların gün boyu düşündüklerine, konuştuklarına bir beden yaratsaydı bunlar nasıl bir şekil oluştururlardı? Bu durumda evren Meleklerle mi yoksa Şeytanlarla mı dolardı?
Ne dersin aslında insan evreni kendi layık olduğu şekle getirmeye çalışmıyor mu?" diye sorunca, derin düşüncelere dalan arkadaş sadece sustu ve çok iyi anlamasının verdiği huzur ile teşekkür etti.
Hayatı yaşarken her bir düşünce, söz ve davranışın birer tohum olduğu inancı ile evrene cennet tohumları eken sonra da onları yeşertmek adına yaşamını bu hizmete adayan bir insan olmanız dileği ile sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)