Yaşadığı sıkıntılarının nedenini yanlış tercihlerine bağlayan ve tercihleri ile ilgili sorunlarını gidermek isteyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
01.02.2015 20:10
Eğitim
Ramazan VAROL

Yaşadığı sıkıntılarının nedenini yanlış tercihlerine bağlayan ve tercihleri ile ilgili sorunlarını gidermek isteyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.

Yaşadığı sıkıntılarının nedenini yanlış tercihlerine bağlayan ve tercihleri ile ilgili sorunlarını gidermek isteyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
Tercihleri ile sıkıntıları eş değerde gören arkadaş geçmişte yaşadığı her şeyi lanetliyor ve hiç yaşanmamış olmasını tercih ettiğini söylüyordu.
Kendisini dikkatle dinledikten sonra,
"Her tercih sahibine aittir. O tercihi kendisine ikna edene değil." dedim. Sonra da,
"Şunu iyi bil ki, bir insan her ne sebeple olursa olsun tercihini o anki donanımı ile yapar. 
Yani bir kişinin tercihi o anki birikim ve donanımı ile alabileceği en en iyi tercihtir. 
Bu yüzden o tercihi yok saymak yerine gelişim sürecine saygı duyup hatalıysa hatasından ders çıkarmak asıl olandır.
Almış olduğu karar doğru ve yararlı ise de onu daha iyiye götürme çabası oluşturmalıdır." dedim.
Bu sözüm üzerine arkadaş, "O halde hocam dikkatimizi seçimlerin yanlışına değil daha doğrusunu nasıl alabilceğimize odaklamamız gerekir. 
Bu anlamda yanlış ve zararlı olan seçimleri konuşmak dahi yanlış seçimin devamı olmuş oluyor. 
Bu yüzden doğru ve yararlı olan seçim ne olabilir sorusuna odaklanıp onunla ilgili fikir üretmek ve onu konuşmak gerekir. Diyorsunuz." deyince o kadar mutlu oldum ki, tebessüm ederek, "Tabii ki." dedim sonra da,
"Her seçim beraberinde bazı bedeller gerektirir. Bu bedel aslında bir öğrencinin öğretmenin anlattıklarını dinlerken gösterdiği performans gibi anlama kapasitesini ortaya çıkarır.
Yani öğrenci sürekli öğretmeni de suçlayabilir anlattıklarını da ve orada neden okuduğunu da.
Kısaca insan ne isterse ona odaklanır. Eğer o sınıfta okumadan bir üst sınıfa geçemeyeceğini anlayabilirse o zaman tercihinde nerede hata yapmış olduğunu ve doğru olanın ne olduğunu kavramaya yönelik çaba sarf edecektir. O zaman da dikkatlerini sadece yararlı olanları konuşarak zaman kazanmaya verecektir." dedim. Dikkatle bütün cümlelerimi dinleyen arkadaş,
"Şimdi daha iyi anladım. "Kimin etkilediği hiç önemli olmaksızın seçimlerim benim o anki kapasitemi belirler. Dolayısıyla seçimlerime sövüp onu kaka ilan etmek de ayrı bir seçim hatası ve kapasite belirleyicisidir.
Bütün anlatılanlardan anladığım kadarıyla insan yaptığı seçimlerden ötürü ister yarar isterse zarar görsün odaklanması gereken asıl konu kendi seviyesinin, sürecinin farkındalığıdır. Bunu fark ettiği an o seçimleri sayesinde öğrendiği bir seviye kat etmesi olduğunu düşünerek şükretmelidir." deyince bir konu ancak bu kadar güzel anlaşılabilir diyerek teşekkür ettim.
Hayatı yaşarken seçimleri ile seviyesini belirleyen ve sonrasında da farkındalık ve o seçimleri sonrası çıkardığı derslerle daha nitelikli seçimlere adım atabilmeniz dileği ile sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)