Yaşadıklarını bir yük olarak algılayan ve bu yüzden de hayatını taşıyamayacağı yüklerle doldurduğunu düşünen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
20.01.2015 19:42
Eğitim
Ramazan VAROL

Yaşadıklarını bir yük olarak algılayan ve bu yüzden de hayatını taşıyamayacağı yüklerle doldurduğunu düşünen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.

Yaşadıklarını bir yük olarak algılayan ve bu yüzden de hayatını taşıyamayacağı yüklerle doldurduğunu düşünen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
Taşınması oldukça zor yükler taşıdığını ve bu yüzden de oldukça yorulduğunu düşünüyordu.
Kendisini dikkatle dinledikten sonra,
"Yaşadıklarıyla kirlenen ve yaşadıklarıyla temizlenen insanlar vardır.
Yaptıklarıyla kendisini dolayısıyla evreni kirletenler vardır. 
Bir de yaptıklarıyla kendisini dolayısıyla da evreni tertemiz yapanlar vardır." dedim. Sonra da,
"Yaşadığı şeyleri kirli olarak algılayanlar yaşadıklarını da kirli olarak kabul edecekler ve suçlanıp sürekli başkalarını da suçlayacaklardır.
Yaşadıklarını temiz olarak algılayanlar ise yaşadıklarını temiz kabul edip tertemiz yaşamanın mutluluğunu yaşayacaklardır.
Aslında, Neyin kirli neyin temiz olduğuna karar verme mekanizması yaşananların anlamını ortaya çıkaracaktır. 
O halde düşünmenizi istiyorum.
Gün içinde söylediğiniz sözler bir temizlik ifadeleri mi yoksa kirlilik ifadeleri mi?
Gün içinde yaptığınız davranışlar kirleri temizleyen türden mi yoksa tertemiz olan şeyleri kirleten cinsten şeyler mi?" diye sözlerim devam ederken arkadaş sözlerimi keserek,
"O halde kendimizi kirleten de temizleyen de bizzat yine kendimiziz. Gün içinde konuştuklarımız ve yapa geldiklerimiz meşguliyetlerimiz bu kiri ve temizliği ortaya çıkarıyor." dedi.
Bu söz karşısında o kadar mutlu olmuştum ki, çok rahat yüzümden anlaşılabilirdi. Bunun üzerine,
"Gün boyu öğrendiklerinizle kirleniyor ve hayatı kirletiyor musunuz yoksa öğrendiklerinizle temizlenip hayatı temizliyor musunuz?
Bu sorunun cevabı, 'Bu gün Allah için Ne yaptın?' uyarısını hayatının önemli bir yerine yerleştirmiş insan için oldukça önemlidir.
O halde gün boyu dilinizde ne kadar yaşamınızı temizleyici ifadelere ne kadar da kirletici ifadelere yer veriyorsunuz?
Gün boyu yaşadıklarınızdan öğrendiklerinizle kirlenip yine öğrendiklerinizle temizlendiğinizi biliyor muydunuz?" diye sorunca arkadaş,
"Hocam, bu öğrendiklerimden sonra gün boyu yaşadıklarım o kadar anlamlı hale geldi ki, konuşmalarım, dinlemelerim, bakmalarım, yaptıklarım her biri şehsımı temizleyen ve kirleten temel şeylermiş. Teşekkür ederim." deyince gerçekten de olabildiğince mutlu olmuştum.
Şimdi hayatını kirletenin de temizleyenin de kişinin bizzat kendisi olduğunu düşünen bir algı ile hayata yaklaşırsak şu an oldukça kirlenmiş ya da kirletilmiş olan yaşamlarımızı daha temiz hale getirme çabasını hızlandırmış oluruz. Diye düşünüyor ve bu bilinçle yazımı sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)