Kurban Süreci
19.10.2013 15:31
Eğitim
Ramazan VAROL

Kurban Süreci

Kurban süreci yani Allah'a yakın olma fırsatları süreci devam ediyordu.
Bir dönem Zalim Firavunun eşi Asiye zulümlere karşı onuru ve gururunu bir tarafa bırakıp yetiştireceği Musa'ya yönelme fırsatı ile karşı karşıya kalmıştı.
Allah'a bütün toplumu Firavunun zulmünden kurtaracak olan Musa’yı yetiştirmek amacıyla kendi şahsına yapılan bütün çirkinlikleri göze alıyordu. 
Bu durumu dahi Asiye bir şükür unsuru olarak görebiliyordu.
Asiye bu sürece bambaşka bir anlam katmıştı.
Kendi nefsini öne çıkarıp tembellik ve rahatlığa yaslananlara bir haykırıştı sanki Asiye’nin bu samimi ve içten teslimiyeti. 
Aynı zamanda hayatını sadece kadın olduğu için üstün olduğunu kanıtlamaya yaslayanlara bir haykırıştı sanki Asiye’nin yaptıkları.
Kendi nefsini Allah'ın ilkelerini evrene hakim kılacak insana yardım etmeye tercih etme yakınlığını göstermişti insanlara.
Bu durum gerçekten de oldukça ağırdı ve Allah'ın hoşnutluğunu kazanmaya değer bir kurban idi.
Kurban süreci devam ediyordu.
Gücünü kuvvetini sadece çıkarına ve zalim insanların çıkarına kurban eden Haman ve Calut gibi yapmamıştı Talut.
Talut gücün fiziksel olanını değil manevi olanını seçmişti. 
Talut, olabildiğince samimiyetini, içtenlik ve teslimiyetini ordusuna da göstermiş ve sürüyle kalabalığı değil bir avuç Allah’a teslimiyete, ona yakınlaşmaya canını vermeyi göze alan insanı tercih etmişti.
Bütün dünyaya gücün sayıda ve bilekte değil maneviyat ve samimiyette, teslimiyette olduğunu haykırmıştı. Dolayısıyla güce yaslananlara yıllar önce bu şekilde mesaj vermişti.
Kurban süreci devam ediyordu.
Her şeyini para zanneden ve kendini zalim bir hükümdara ve mal ve mülke kurban eden Karun gibi olmadı Musa ya iman eden bir avuç genç.
Onlar canlarını her şeye rağmen samimiyet, içtenlik ve teslimiyete kurban etmişlerdi.
Sanki kendilerini makam para, mal mülke yaslayanlara onların bir gün yıkılacağını yok olacağını kalıcı olanın Allah’a teslimiyet ve bu sayede Allah’ın yakınlığı olduğunu ne güzel haykırıyorlardı.
Hiç tereddütsüz bir peygambere farklı bir iç hesabı olmadan bağlılık ve onun mesajlarına gönülden destek nasıl ortaya konulur? Sorusunun cevabını sanki bütün dünyaya örnek olarak gösteriyorlardı.
Kurban süreci devam ediyordu.
Bilginin arkasına sığınan ve bilgisini zalim hükümdara ve menfaate kurban eden Belam gibi olmamıştı teslimiyet ve değeri, tevazusu ile öne çıkmış olan Harun.
Sanki Harun bilgisinin ve bildiği sırların arkasına sığınarak, bunlara yaslanarak çıkarlarını sağlayan insanlara ne kadar hata yaptıklarını haykırıyordu.
Bildiği şeylerle şantaj yapar gibi dedi kodu ve iftiralarla imanını çıkarına kurban eden insanlara sanki bu örneklik bir durak ve ciddi bir hatırlatmaydı.
Harun, bilgisini sadece Allah’a yakınlaşma aracı olarak gösterip Allah’a ve Peygamberine teslimiyetini ne kadar güzel göstermişti.
Kurban sürecine sürekli katkı devam ediyor ve günümüze doğru ilerliyordu. Bu sürece katkı sağlamak bir lütuf ve nimet bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.
O halde bu fırsatı bizim de yakalamamız adına kaleme aldığım bu yazımı şahsımın da bu sürece basit bir katkı kabul etmesini diliyorum sizin de dualarınızla.
Aynı zaman da Rabbimin bu kurban sürecinde bir fırsat yakalama ve bu sürecin neresinde durduğumuzun tespitini yaparak daha ileriye taşıyan kullarından olmamıza katkı sağlamasını diliyorum.
Haydi, o halde bu bayram bereketini bizim elimizle dağıtsın. 
Haydi, o halde bu bayram cömertliğini bizim elimizle göstersin. 
Haydi, o halde bu bayram kardeşliğini bizim elimizle ortaya çıkarsın.
Haydi, o halde bu bayram samimiyetini bizim elimizle belirlesin.
Haydi, o halde bu bayram teslimiyetini bizim elimizle göstersin.
Haydi, o halde bu bayram onurunu bizim elimizle dağıtsın. 
Haydi, o halde bu bayram dostluğunu bizim elimizle göstersin.