Çok fazla hata yapmaktan bunalmış bir arkadaş ile konuşuyorduk.
03.01.2015 18:53
Eğitim
Ramazan VAROL

Çok fazla hata yapmaktan bunalmış bir arkadaş ile konuşuyorduk.

Çok fazla hata yapmaktan bunalmış bir arkadaş ile konuşuyorduk.
Süreklilik arz eden hatalarından ötürü oluşan yılgınlık ve bıkkınlıktan bahsediyordu. 
Dikkatle dinledikten sonra,
"Öncelikle şunu iyi bil ki, hata sadece insan cahil olduğu için yapılan bir şey değil, doğruyu bulmak için de yapılan bir durumdur." dedim. Sonra da,
"Öğrenmeyi öncelikli olarak başlatan şey farkındalıktır.
Farkındalığın en yüksek düzeyde olduğu zaman da hata yaptığımız andır.
O halde hata insana insan gibi yaşamayı öğreten en yüksek düzeyli öğrenme yöntemidir." dedim.
Bu sözüm üzerine arkadaş,
"Peki hocam o halde bu kadar hata yapan bir insan olarak neden hiç öğrenemiyor ve sürekli bu girdapta dolanıyorum?" diye sorunca,
"Öncelikli olarak şunu iyi bil ki, hata asla suç değildir. Hata sadece bir öğrenme yöntemidir. 
Öğrenilemeyen bilgi hatanın devamını getirir. Bu durum ise hatanın düzeyine göre insanın yaptığı şeyi hata olmaktan çıkarıp aptallık, ahmaklık ya da suç durumuna getirir.
Bu anlamda bir insan her hangi bir nedenle hata yaptığında farkındalığını öğrenme amacına yöneltmez ve tamamen hatanın şekli şimali, görüntüsü, neden kendisinin başına geldiği, bir günah işlediği için mi kendisinin başına geldiği vb. kısımları ile uğraşırsa bu durum sadece ona salaklığı, aptallığı ya da suçluluk kimliğini öğretir.
Bunun yanında yapılan hata ile farkındalığını hemen toplayıp bu hatanın en değerli öğretmenin (Allah'ın) bir eğitim müfredatı olduğunu kavrayıp bununla neyi öğretmek istiyor bana? sorusunun cevabına odaklanmak gerçekten asıl insanca yaşamı öğretir." dedim.
Bu cevabım üzerine oldukça derin düşüncelere dalan arkadaşım sonrasında,
"Şunu çok iyi anladım ki, hata farkındalığı iyi kullanmak kaydıyla kesinlikle bir suç değil en güzel öğrenme yöntemidir.
O halde şimdi kesinlikle karar veriyorum.
Bu günden sonra yaptığım her hata ile geçmişte yaşadığım o olayı kesinlikle olduğu gibi kabul edip olması gereken hale nasıl getirebilirim? sorusunun cevabını bulmaya çalışacağım. Bu gayretim hatanın bir öğrenme yöntemi olarak devam etmesini sağlayacaktır." deyince gerçekten de çok mutlu oldum. Çünkü mesaj yerli yerine ulaşmıştı.
Yaşadığı hayatta her yaşadığı olayı insanca yaşamak adına bunda öğrenilecek bir bilgi var ve bunu mutlaka öğrenmem lazım düşüncesi ile yaklaşacak olan değerli arkadaşlarıma sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)