Zamanı bir insana benzetseydik o zaman onun da insan gibi bir bedeni ve bir de ruhu olurdu.
01.01.2015 19:01
Eğitim
Ramazan VAROL

Zamanı bir insana benzetseydik o zaman onun da insan gibi bir bedeni ve bir de ruhu olurdu.

Zamanı bir insana benzetseydik o zaman onun da insan gibi bir bedeni ve bir de ruhu olurdu.
Bu zaman içinde yaşadıklarınız zamanın bedenini, bu yaşadıklarınıza yüklediğiniz anlamlar da zamanın ruhunu temsil ederdi.
Şunu çok iyi bilin ki, 
Zamanın içinde yaşadıklarınız ve zaman dolayısıyla bununla birlikte yürüyen yaşam akıp gider.
Yaşadıklarınıza verdiğiniz anlamlar ise ebedi olarak yaşar.
O halde 2014 de yaşadıklarınız 2014 ile birlikte yok oldu.
Kalıcı hale getirerek ebedileştirdiklerinizi hiç düşündünüz mü?
O yaşadığınız şeylere yüklediğiniz ya da yükleyeceğiniz anlamları ise ömür boyu yaşatacak hatta yapacağınız davranışlar da bu anlamlarla şekil bulacağı için ebedi olarak yaşayacaklardır.
2014 yılı ile son bulan davranışlarınıza yüklediğiniz anlamlarla 2015 yılı ve devamındaki yılları ayağa kaldırabilecek ya da süründürebilecek şeyler haline dönüştürebilirsiniz.
Bu vesile ile yıl içinde yaşadığınız olaylarla ya Allah'a ve ilkelerine güvenmeyi ya da insanlara ve evrene güvensizliği öğrenmiş olabilirsiniz.
Ya yıl içinde yaşadıklarınızın papağanı olup boş boş konuşan ya da yıl boyu yaşadıklarınızın sizin için bir eğitim öğretim imkanı olduğunu düşünüp yaşadığınız her olaydan çıkarımlar oluşturabilirsiniz.
Yaşadıklarınızdan ya hayata küsmeyi, şikayetlerle hayatınızı karartmayı ya da öğrendiklerinizle yepyeni planlar ve projelerle yeni yıla adım atmayı sağlayabilirsiniz.
Ya sürekli sevinç ve hüzünlerinizi anlatarak yapabileceğiniz güzel eylemlerin önünü kapatırsınız. Dolayısıyla bu durumu tembellik bahanesi yapabilir ya da sevinçleriniz ve hüzünlerinizden öğrendiklerinizi düşünüp daha ciddi ve uygulanabilir eylemler oluşturabilirsiniz. Hatta sevinçlarinizden mi yoksa hüzünlerinizden mi daha fazla şey öğrendiğinizi belirleyip ona göre yaşamınıza yön verebilirsiniz.
...
Yepyeni bir yılda ilkeli davranarak ve mutlu olacak davranışlar sergileyerek yaşamanız dileğimle sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)