Hayat yolculuğunda almış olduğu bir sorumluluğu kendisi dışında sebeplerden ötürü bırakmak zorunda kalan bir arkadaş ile sohbet ediyorduk. Oldukça üzgün ve kırgın olduğu gözlerinden dahi okunabiliyordu.
26.12.2014 19:50
Eğitim
Ramazan VAROL

Hayat yolculuğunda almış olduğu bir sorumluluğu kendisi dışında sebeplerden ötürü bırakmak zorunda kalan bir arkadaş ile sohbet ediyorduk. Oldukça üzgün ve kırgın olduğu gözlerinden dahi okunabiliyordu.

Hayat yolculuğunda almış olduğu bir sorumluluğu kendisi dışında sebeplerden ötürü bırakmak zorunda kalan bir arkadaş ile sohbet ediyorduk.
Oldukça üzgün ve kırgın olduğu gözlerinden dahi okunabiliyordu.
Konuştukça duygularını daha iyi anlamaya çalıştığım arkadaş bırakmak istemediği bir sorumluluğu istem dışı bırakmanın ve tekrar başa dönmenin verdiği hüznü dolu dolu yaşıyordu.
Her bir konuşmasını yutkunarak anlatan arkadaşı dikkatle dinledikten sonra,
"Hayatı yaşarken alınan her sorumluluk insanın hayatta insan kalması ve kamil insan olması konusunda birer fırsattır." dedim. Sonra da,
"Alınan her sorumluluk aynı zamanda diğer alınmış olan sorumluluklar için de birer fırsattır.
Şunu iyi bilmek gerekir ki fırsat olan şeyler aynı zamanda birer engel de teşkil edebilirler." dedim. Bu sözüm üzerine,
"Nasıl yani?" diye sorunca arkadaş,
"Asıl olan insanın insanca yaşamı sürdürebilmesidir. Alınan her sorumluluk bu insan olma sorumluluğunu koruduğu süre içinde bir anlam ifade eder. 
O halde uzun yol arkadaşlığının temel felsefesi insanlık arkadaşlığının sürdürülebilir olmasıdır. Yoksa bütün sorumluluklar gelip geçebilir asıl kalıcı olan insan olma sorumluluğunun devamı için kurulan yol arkadaşlığıdır.
Kimi zaman öğretmen öğrencilik, kimi zaman işçi patronluk, para, makam vb. yer değiştirebilir. Kimi zaman da eşlik, dostluk ebeveynlik kaybolabilir ama asla kaybolmaması gereken şey ise insanlığımızın dimdik ayakta kalmasıdır." dedim.
Bu sözüm üzerine arkadaş,
"Bu sözün üstüne ne söylenebilir ki, Hocam?" dedi ve sustu.
Hayatı paylaşırken bazen mutluluklarımızı bazen de hüzünlerimizi paylaşmaya aday olur bu konuda sorumluluk alırız. Asıl olan birlikte insanca yaşama sorumluluğunu alma ve bunu devam ettirme konusundaki sorumluluğumuzdur.
Şunu iyi akılda tutmak gerekir ki, bir insanı insanca yaşaması konusunda engele ya da mutsuzluğa sürükleyecek olan sözlerin ya da davranışların sorumluluğunu üzerine almak bütün insanlık seviyesini en aşağı çeker.
Sevgi ile paylaşmak istedim.(R. Varol)