Hayata dair engeller mi destekler mi asıldır?
08.12.2014 09:56
Eğitim
Ramazan VAROL

Hayata dair engeller mi destekler mi asıldır?

Hayata dair engeller mi destekler mi asıldır?
Nice güzel gayretler, emekler, çalışmalar vardır. Takdir edilip desteklenilmesi gerekirken engel olunmaya çalışılır.
Bazı nitelikli çalışmaların desteklenilmesi dünya ahiret kurtuluşun ön koşulu olmasına rağmen engellenilir.
İşte tam da bu günlerde engelli kavramının içini iyi doldurma gayreti içine girelim istiyorum.
"Nice bedenler gördüm. Giyecekleri elbiseleri yoktu. Nice elbiseler de gördüm. İçinde beden yoktu." (Mevlana) sözü aslında ne kadar da güzel ifade ediyor bu kavramı.
Gözleri olmasına rağmen bakmayan ya da görmek için çaba sarfetmeyen hatta gördüğünü yalanlayıp yok etmeye çalışan mı yoksa gözleri olmamasına rağmen var olanı kabullenip onun var kalması için çaba sarf eden mi engellidir sizce?
Kulakları olmasına rağmen onları hakikate, adalete tıkayıp asla açmayan duymak istemeyen hatta duyurmayan mı yoksa kulakları olmamasına rağmen gönüllerinden hakikatin sesini duyma ve duyurma çabası güden mi sizce engellidir?
Dili olmasına rağmen kendisine yapılan iyilik ve güzellikleri sevgileri hissedemeyecek kadar his yoksunu olup teşekkür edebilmeyi beceremeyen sonrasında da yaptığı yanlışlar için özür dileyemeyecek kadar da algı zafıyeti içinde olan mı yoksa dili olmamasına rağmen gönlü ile yapılan bütün güzellikleri taktir edip devamı için dua etmeyi becerebilen mi engellidir? 
Söyleyin şimdi…
Mal mülk, makam mevki sahibi olamamasına rağmen sahip olduklarını elinden geldiği kadarıyla paylaşabilen mi yoksa bütün bu sayılanlara sahip olup da onları sevdikleri ile yeterince paylaşamayan mı gerçekten engellidir?
Kazandıklarını kazandığı kadarıyla paylaşabilen mi yoksa bunları bir yerlere biriktirip götürebileceği yanılgısı ile cimrilik eden mi engellidir?
Konuşamamasına rağmen sürekli insanların yararına sevdiklerinin faydasına işlere koşup onlar için yüreğiyle konuşmaya çalışan mı yoksa Konuştukça sevdiklerini, çevresindeki değerleri kırıp geçiren mi engellidir?
Yürüyememesine rağmen Hayatını asıl yolu bulmaya adamış ve bu yola adanmış insanlarla birlikte olma çabası güden mi yoksa sürekli menzil dışında yürüyüp insanları da bu yoldan çıkarmaya çalışan mı engellidir? 
Beyni olmasına rağmen ömrün nerede nasıl geçtiğini sorgulatmaktan aciz olmak mı yoksa beyni çok iyi çalıştırıp kimleri nasıl kandırırım, insanların nasıl ayağını kaydırırım hesabını yaparak iyi bir beyin hırsızı olmak mı engelliliktir?
Sürekli sevgisini yüreğini zengin tutup tertemiz safiyetini koruyabilen sürekli kandırılmasına rağmen asla kimseye güvenini kaybetmeyen mi yoksa sevildikçe vefasızlaşan verildikçe küstahlaşmayı çok iyi becerebilen mi engellidir?
Organlarının her işi yapmaya izin vermemesine rağmen elinden geleni yapmak için çaba sarf eden mi yoksa organları her işi yapabilecekken başkalarının üzerine yapışmış asalak olan mı engellidir?
Bu anlamda nice hayatı anlamlı kılmak adına her ne ile karşılaşırsa karşılaşsın kendini insanlık yararına çalışmalar yapılması için insan yetiştirmeye adayan karşılığında defalarca vefasızlıklar görse de bu anlamlı çalışmasını devam ettiren mi engellidir yoksa bu kadar fedakarlık karşısında yapılan bütün güzellikleri yok sayarak vefasızlığında master yapan mı engellidir?
Eşini, çocuklarını sorumluluğunun bir gereği olarak fedakarlıklarını elinden geldiği, gücünün yettiği kadar her şeye rağmen devam ettiren mi engellidir yoksa artık kendi ayakları üzerinde durması gerekirken eşine, annesi, babasına asalak gibi yaslanmaya çalışan mı engellidir?
O halde ne olursan ol ama mutlaka anı, durumu ve başı, anı ve sonu mutlaka sorgula.
Bütün dostlarımın bir kez daha kendilerini gözden geçirip sorgulamaları adına sevgi ile paylaşıyorum.(R. Varol)