Kendilerini insanları aydınlatmaya geliştirip yetiştirmeye adamış nice değerli arkadaşlarımla beraberdim.
25.11.2014 16:00
Eğitim
Ramazan VAROL

Kendilerini insanları aydınlatmaya geliştirip yetiştirmeye adamış nice değerli arkadaşlarımla beraberdim.

Kendilerini insanları aydınlatmaya geliştirip yetiştirmeye adamış nice değerli arkadaşlarımla beraberdim.
Onların yanında olmak aynı amaç ile amaçlarına katkı sağlamak adına eğitimi paylaşmak beni oldukça onurlandırdı.
Onların şahsında bütün arkadaşlarıma ithafen,
"Ya öğrenen ol ya da öğreten.Ya da öğrenen ve öğretene destek olan. Sakın dördündüsü olma yoksa helak olursun." Peygamberi uyarısı doğrultusunda,
"Nice ışığı kendi karanlığını dahi aydınlatmaya yetmeyen kişilerin yanında ışığı kendini bırakın bütün evreni aydınlatan insanların da bulunduğunu bilmek insanın insan oluşu ile onur duymasına sebep oluyor.
İnsan olarak evrene getirdiği hediyeyi sunma görevi alan her birey aslında evreni aydınlatabilecek ışık potansiyeli ile dünyaya gelir.
Niceleri dikkatini karanlıkların çokluğuna verdiği için hayatını bu karanlıklar girdabında geçirirler. Dolayısıyla ışık oluşlarından dahi habersiz yaşarlar.
Niceleri de vardır ki, dünyaya ışık olarak geldiklerini ve bütün evreni aydınlatma sorumluluklarını her daim hatırlarlar.
Sadece aydınlatma sorumluluklarına odaklandıkları için bütün ilişkilerini sadece ışıklarının ziyasını artırmak amacına yöneltirler. Dolayısıyla da her geçen gün ziyası artan ışıklarıyla daha fazla karanlıkları aydınlatırlar.
Bu tip insanlar sadece ışık artırıcı faaliyetler peşinde koşarlar. Işıklarını söndüren ve zayıflatan işlerden ise şiddetle uzak dururlar.
Yaşanan her olay aslında ışığı destekleyici bir güç olur bu insanlar için.
Zaman zaman bu ışıklara bakım yapmak ve onları desteklemek gerekir. 
Daha fazla aydınlık yaymalarını engelleyen üzerindeki tozları temizlemek daha fazla karanlığın aydınlanması anlamına gelecektir.
Karanlıktan nemalanan insanların bu ışıklara feryat etmesine de asla pirim vermeyip onlara desteği elden bırakmamalıdır. 
Günümüze kadar ışık olma ve etrafını aydınlatma sorumluluğunu layıkıyla yerine getirmiş nice değerlerimizi hayırla yad ediyorum.
Şunu da hatırlatmak istiyorum ki, bu ışıkların yanı başında olanlar pek ışığın farkına varmadan ve kıymet bilmeyerek yaşayabilirler.
Zaman zaman ışıkların değerini bilmek adına karanlıkları görüp yanı başımızdaki değerlerle de değerlenme sorumluluğunu almak gerekir." 
Su kuyusunun başında susuzluktan ölen insanlar gibi aydınlıklar içinde olmasına rağmen bir türlü gözünü açmadığı için karanlıklarda kalan bütün insanlara hayatlarını bir daha gözden geçirmelerini öneriyorum.
Işığı ile bütün evreni aydınlatma görevi üstlenen değerli meslektaşlarımın da bu arada günlerini kutluyorum.
Işık olma amacı güden bütün arkadaşlarıma da sevgi ile paylaşıyorum.(R. Varol)