Düzenli olarak her pazar günü vermiş olduğum eğitimlerden birinde beyin ile ilgili bilgiler veriyordum.
24.11.2014 13:24
Eğitim
Ramazan VAROL

Düzenli olarak her pazar günü vermiş olduğum eğitimlerden birinde beyin ile ilgili bilgiler veriyordum.

Düzenli olarak her pazar günü vermiş olduğum eğitimlerden birinde beyin ile ilgili bilgiler veriyordum.
Bu konu seminere katılan katılımcıların oldukça dikkatini çekmişti.
Katılımcılardan biri, "Hocam, dejavu diye bir şeyden bahsediliyor. Tam olarak dejavu dedikleri şey nedir?" diye sorunca,
"Beyin görüntüyü gözden, sesi de kulaktan önce algılar. Bu yüzden yaşanan anılar olumlu ya da olumsuz yanılsamaları da beraberinde getirebilir. Buna da dejavu deniliyor." dedim. Sonra da,
"İnsan doğum ile birlikte 10 yaşına kadar ki süreçte yaşamı boyu kurabildiği bağlantıların yüzde seksenini kuruyor.
Bu bağlantılar herhangi bir görsel, işitsel ya da knestetik (dokunsal ve duygusal) çağrıştırıcılarla hayatımızın farklı zamanlarında tekrar tekrar karşımıza çıkıyor. 
Ne zaman ve nerede ortaya çıkacağını tahmin edemeyeceğimiz bu bağlantılar hayal, rüya ya da izlediğimiz bir film vb. bile olabilir. 
Bilgisayardaki dosyalar ve klasörler gibi de algılayabileceğimiz bu bağlantılar gördüğümüz, duyduğumuz, dokunduğumuz ya da düşünüp hissettiğimiz bir konu sonrasında açılırlar.
Açılan dosyanın ne getireceği hiç belli olmaz. O bağlantılar kurulurken neler hissedildi ise o zaman da aynı duygular tıpkı o olayları yaşamış gibi hissedilecektir.
Bu yüzden izlediğimiz görüntüler, dinlediğimiz sesler, sözler ve müzikler, dokunduğumuz tenler,eşya vb. oldukça önem arz etmektedir.
Bu dosyalar açıldığında neler yaşayacağımızın önemli olmasının yanında o dosyalarda yapılabilecek olumlu ve olumsuz değiştirmeler/eklemeler ve çıkarmalar da oldukça önemlidir." dedim. Bu sözümden sonra katılımcılardan biri,
"Hocam o zaman okuduğumuz kitaplara, izlediğimiz filmlere, dinlediğimiz şarkılara dikkat ettiğimiz gibi konuştuğumuz sözlere ve insanlara da dikkat etmemiz gerekiyor o zaman." diye sorunca,
"Tabii ki." dedim ve,
"Dosyalara olumlu yönde değişimler yapabileceksek işte o zaman açmak yarar sağlar. Bu yüzden bilinçli olarak dosyalar sadece bu işin uzmanlarının yanında açılmalıdır." diye cevap verdim.
Katılımcılardan biri,
"O halde yaşadığımız her olay bir bağlantı oluşturuyor ya da oluşmuş bir bağlantının ortaya çıkmasına sebep oluyorsa kişi her söylediği ve yaptığı ya da yaşadığı olaylara yüklediği anlamlarla kendine yarar ya da zarar veriyor. Öyle mi Hocam?"diye sorunca, sadece "Evet." demekle yetindim.
Hayatını yaşanan olayların hipnozuna girerek değil de gerçekten kendi kontrolünde yaşamak adına çaba sarf etmeniz dileği ile sevgi ile paylaşıyorum.(R. Varol)