İsraf kavramı ile başının dertte olduğunu söyleyen bir arkadaşım ile konuşuyorduk.
07.11.2014 14:36
Eğitim
Ramazan VAROL

İsraf kavramı ile başının dertte olduğunu söyleyen bir arkadaşım ile konuşuyorduk.

İsraf kavramı ile başının dertte olduğunu söyleyen bir arkadaşım ile konuşuyorduk.
Bu durumun kendisi için oldukça ciddi bir yükümlülük olduğunun bilincinde olan arkadaş aynı zamanda bir çok insanı da bu uygunsuz eylemin içine çektiğinin ve onlara da zarar verdiğinin farkındaydı.
Kendisini dikkatle dinledikten sonra,
"Her hangi bir değeri harcamak ile değerlendirmek arasında çok ciddi bir fark vardır." diyerek başladım sözlerime. Sonra da,
"Yaratılan ve yaşanan her şey aslı itibari ile bir değerdir. 
Bu değere muhatap olan insan bunu ya harcayarak (israf ederek) kendisi için değersizleştirir ya da onu değerlendirerek kendisi için de değerli kılar." dedim.
Bu sözüm üzerine oldukça şaşıran arkadaş, "Ben hiç bu açıdan bakmamıştım. Yani harcanma yok harcama var diyorsunuz." deyince tebessüm ederek,
"Evet." dedim ve,
"Yaşanan her olay ya da alınan her sorumluluk muhatabı için bir değer ve bir nimet iken değerlendirmek ya da harcamak tamamen kişinin bizzat kendi şahsını bağlar.
Bu anlamda her hangi bir değeri israf etmek, israf eden için bir kayıptır. Daha ötede düşünürsek israf aslında, helal olanı haramlaştırmak, nimeti külfet edinmek, cenneti cehennemleştirmek, şükrü şikayetleştirmek demektir." dedim.
Bu sözlerim üzerine derinlerden düşünen arkadaş,
"Hocam, sorumluluklarımızın da israfı olabileceğini şimdi daha iyi anlıyorum.
Baba olunca eşlik sorumluluğumuzu, dede olunca babalık sorumluluğumuzu, işimiz yoğun ve çok olunca diğer bütün sorumluluklarımızı harcayabiliyoruz.
Hatta dikkatimizi hiç de bizi ilgilendirmeyen bir yerlere ya da bir şeylere verdiğimizde ise asıl değerlendirmemiz gereken enerjimizi israf ediyoruz." deyince,
"Çok doğru anladın. Şimdi bu anlatılanlar çerçevesinde düşünelim. 
İnsan, hayatı boyu yaşadıkları ile ciddi bir değerlendirme eğitimi içindedir.
Değerlendirdikleri ile kazanır. İsraf ettikleri ile ise kaybeder.
O halde şunu iyi bilmek gerekir ki, hayat boyu her zaman değerlendirmeler dolayısıyla kazanımlar olduğu gibi israf dolayısıyla kayıplar da olacaktır.
Asıl tehlikeli olan israflardan ötürü geri dönüşü olmayan kayıplardır.
Şimdi düşün lütfen. Değerleri kazanmak ne kadar önemli ise kazandığını düşündüğün değerleri koruyup onlara artı değerler katman bundan daha önemli bir eylem olacaktır." dedim.
Aldığımız nefesi ya yararlı bir enerjiye dönüştürerek değerlendirir ve kazanırız ya da zararlı eylemlere dönüştürüp israf eder ve kaybederiz.
Tıpkı bu cümlede vermek istediğim mesaj gibi yaşadığımız olayların ya bize vereceği asıl mesajı alıp onu değerlendirir ve kazanırız ya da tali, teferruat, alakasız kısımlarına takılır onu israf ederek kaybederiz.
Değerlendirmeler yaparak hep birlikte kazanmak umuduyla sevgi ile paylaşıyorum.(R. Varol)