Konuşmaları ve davranışlarında adresini şaşırmış bir arkadaşım ile konuşuyordum.
18.10.2014 15:52
Eğitim
Ramazan VAROL

Konuşmaları ve davranışlarında adresini şaşırmış bir arkadaşım ile konuşuyordum.

Konuşmaları ve davranışlarında adresini şaşırmış bir arkadaşım ile konuşuyordum.
Ne yapmak istediğini bilmediği için ne konuşacağını da bilemiyordu.
Tesadüfe kalmış bir yaşamın tamamen kaderli bir evren ile ne kadar zıtlaşacağını ise hiç düşünemiyordu.
Dikkatle dinledikçe yolunu bulma çabası göstermesini beklerken yoldan çıkma sarhoşluğu yaşadığını ve karşısındakini de farkında olmadan o tarafa yöneltiğini anladım ve onun da anlamasını sağlamak adına,
"Bilmen gereken en önemli şey, evrenin kaderli olduğu ve tesadüfü asla benimsemediğidir.
O halde kaderli bir evrenin tesadüfi yaşamaya çalışan bir kişi ile sağlıklı bir ilişki kuramayacağını çok iyi bilmelisin." dedim.
Bu sözüm üzerine arkadaşım,
"Yani Hocam, konuştuğumuz sözlerin de yaptığımız davranışların da bir durduğu yer bir de gideceği yer var. Biz bunu belirlersek kaderli bir konuşma ve davranış gerçekleştirmiş oluyoruz. Belirlememiş olursak da tesadüfe bırakmış oluyoruz. Öyle mi?" diye sorunca,
"Evet." diye cevap verdim ve ekledim.
"Yaşanan hiç bir olay tesadüfi değildir. Mutlaka onu yaşayan kişi için bir mesajı vardır. Bu mesajı anlamaya çalışan kaderli davranmış olurken mesaja değil de olaylara takılıp kalarak lüzumlu lüzumsuz konuşup davranan kişi de tesadüfi davranmış olur." dedim.
Bu sözüm üzerine arkadaşım,
"Şimdi çok daha iyi anladım. Konuşurken ya da bir işe başlarken kendi konumumuzu ve yapmak istediklerimizi belirlememiz gerekiyor. Sonrasında da o olaydan ne öğrendiğimizi belirlememiz geriyor. Bütün bunları tesadüfe bırakmadan kaderli yaşamamız için bunun gerekli olduğunu söylüyorsunuz. 
Aynı zamanda bu belirlediğimiz şeyler yaratılış gereği ne kadar evrensel olursa da o kadar evrensel kaderli yaşamış oluyoruz. Demek istiyorsunuz." deyince, teşekkür ederek, "Evet. dedim. 
Hayatı yaşarken yaptığı bütün eylemleri ne için yaptığını bilerek yapan ve yaptıktan sonra da ondan güzel dersler çıkaran insan olma çabası gütmemiz dileği ile sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)