15.10.2014
16.10.2014 20:35
Eğitim
Ramazan VAROL

15.10.2014

Dünya kirlenen ellerimizi temizleyerek mikroplara karşı duyarlı olmamız konusunda çocuklarımıza örnek olmamız gerektiğini konuşuyor.
Bir taraftan dünyadaki kirlerden mikroplardan kurtulmak ve birkaç insanı da kurtarmak adına bu kampanya ne kadar da insani bir duyarlılık.
Öte yandan işlenen cinayetlere, binlerce insanın katledilmesine sessiz kalmak bir yana bunların daha da çoğalması için bu duruma çanak tutulmasını anlama gayretine girmek bu duyarlılıkla birlikte insanı nasıl da çelişki içine sokuyor değil mi?
İnsanlar yaşasın diye kirli elleri temiz, temiz elleri de daha temiz yapma duyarlılığı gösteren arkadaşlarıma,
"Haydi günde en az beş kere ağzımızı, burnumuzu, kulaklarımızı, ellerimizi, yüzlerimizi, gözlerimizi, başımızı, ayaklarımızı tertemiz yapalım.
Bütün bu temizliği yaparken öncelikli olarak kalbimizi ve beynimizi ciddi şekilde elden geçirerek temizleyelim.
Evrene gözlerimizle bakarken önce bakışımızın niyetini kirlerden arındırıp tertemiz yapalım. 
Evreni kulaklarımızla dinlerken önce dinleyiş niyetini kirlerden arındırıp tertemiz yapalım. 
Birileriyle konuşurken önce dilimizin konuşma niyetini kirlerden arındırıp tertemiz yapalım. 
Birilerinin ardından giderken nereye doğru gittiğimizi ve yürüme niyetimizi kirlerden arındırıp tertemiz yapalım.
Her hangi bir eylem yaparken davranışımızın niyetini kirlerden arındırıp tertemiz yapalım." 
...
"Bir şeyler yeyip içerken temizliğe gösterdiğimiz önemi aslında yediğimiz ve içtiğimiz şeyin haram ve helal oluşuna da gösteriyoruz.
Bir insan konuşurken başka bir insana zarar vermek adına konuşuyorsa bunun ölü kardeşinin etini yemek gibi bir günahı işlediği inancına sahip insanlar olarak bu günaha gözlerimiz, kulaklarımız, ellerimiz ve ayaklarımızla ortak olmaya çalışmak da aynı çirkinliği yansıtmak demek olmuyor mu? Ne dersiniz"
...
Bütün bu anlatılanlardan sonra, sadece temizlik üzerine çocuklarımıza örnek olurken asıl niyet temizliğinin esas olduğunu hatırlatmak istedim.
"Davranışlar kişilerin niyetleriyle anlam kazanırlar." Nebevi uyarısı düşüncelerimizi temizlemenin aslında bütün bedeni temizlemek gibi olduğunu hatırlatıyor bize.
Bütün kilerden arınmış tertemiz bireylerden oluşan bir toplum ve dünya için sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)