Arkadaşlarla farklılıkların bütün evren için ne kadar da büyük bir zenginlik olduğundan bahsediyorduk. Her varlığın kendi varlığında gizli bir önem ve değeri olduğu gibi diğer varlıkları da bir değer ve önem olarak algılamaya
24.10.2015 13:30
Eğitim
Ramazan VAROL

Arkadaşlarla farklılıkların bütün evren için ne kadar da büyük bir zenginlik olduğundan bahsediyorduk. Her varlığın kendi varlığında gizli bir önem ve değeri olduğu gibi diğer varlıkları da bir değer ve önem olarak algılamaya

Arkadaşlarla farklılıkların bütün evren için ne kadar da büyük bir zenginlik olduğundan bahsediyorduk.
Her varlığın kendi varlığında gizli bir önem ve değeri olduğu gibi diğer varlıkları da bir değer ve önem olarak algılamaya başladıktan sonra ancak kendi değer ve önemini geliştirebileceği, zenginleştirebileceği üzerinde durduk.
O kadar önemli idi ki bu durum arkadaşlarımızdan biri,
"Aşure tatlısı sanki bu farklılıkla gelen zenginliği ne kadar güzel açıklıyor." deyince diğer bir arkadaş, "Aslında her yemek için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Yapmak istediğimiz yemeğin her malzemesi bir tat iken bir araya geldiğinde bambaşka güzel lezzetleri oluşturabiliyorlar." dedi.
Ortamda sanki düşünmek isterler gibi bir süre sessizlik oldu. Tam o sırada arkadaşlara yönelip,
"Tarihten günümüze dek yaratışı itibari ile her varlığın bir değer olarak yaratıldığını kavrayamamış insanlar olmuş. Aslında bu insanlar kendilerinin de insan olarak bir değer olduğunu fark edememiş zavallılardır.
Bu insan adını kullananlar kendilerinin insan olarak bir değer oldukları bilinci gibi insan kalmadıkça bu değeri koruyamayacağı bilincini kaybedince ya da hiç yakalayamayınca kıskandığı, dışladığı ya da suçlandığı vb. kimselere karşı insanlık dışı davranışlar sergilediklerine şahit olmuşuzdur.
Tarihte bildiğimiz kadarıyla ilk olarak Kabil'in Habil'e yaptığı zulüm ile başlayıp devam eden katliamlar bir dönem içinde bulunduğumuz günlerde gerçekleşen Kerbela da Peygamberimizin neşe ve mutluluk kaynaklarım diyerek sevdiği biricik torunlarını ve onların onurlu değerli eş dostunu hunharca şehit edenleri hatırlattı bizlere.
Hele hele tam da bu günlere denk gelecek şekilde İsrail de Müslüman olanlara tahammül edemedikleri için İslam'a mal olmuş olan ibadetgahları ile birlikte yok etme planlarını görmek bütün bu anlatılan kişilerle aynı adı taşımanın bir kez daha zorluğunu ve sorumluluğunu hatırlatıyor bizlere." dedim. Sonra da,
"O halde bu gün kendi iç zenginliğimizi kavrayarak iç bütünlüğe ulaşmanın sonra da dış dünya ile zenginleşmenin yollarını aramalı ve bu konuda insanlık adına neler yapılabileceğini planlamamız gerekir." dedim.
Bu anlatılanlardan etkilenen arkadaşlarımın her biri sözlerime hak vererek bu konu üzerinde mutlaka düşünüp çeşitli planlamalar yapmaya karar verdiler.
Bütün vaktini sadece para ile eşi ve çocuğu ile işi ile rahatlığı ile partizanlık ve holiganlık vb. zengin olmaya adayanlara bir kez daha düşünme zamanı diyerek insan gibi birlik ve dirliğe ulaşma umudu ile sevgi ile paylaşıyorum.(R. Varol)