16.10.2014
16.10.2014 20:33
Eğitim
Ramazan VAROL

16.10.2014

Bir grup arkadaş ile konuşuyorduk.
Arkadaşlar dinlenmenin, tatil yapmanın insanı ne kadar rahatlattığından ve sonraki işleri konusunda da oldukça verimli hale getirdiklerinden bahsediyorlardı.
Hatta bu konuyla alakalı dinimizin bazı farz ya da sünnetlerinden özenle de bahsetmeyi ihmal etmiyorlardı.
O kadar güzel ve anlamlı konuşuyorlardı ki, uzun süredir dinlenme ve tatil yapma fırsatı yakalamak isteyen bir insan olarak oldukça özenmemek elden bile değildi.
Arkadaşlarımı dikkatle dinledikten sonra,
"Çalışıp gayret eden insan için dinlenmek ve yaptıkları işin muhasebesini ve daha iyisini yapma konusunda planlamalar yapmak için tadilat yapma amaçlı tatil yapmak gerçekten çok güzel.
Bununla birlikte uçamayışı bahane ederek koşmayan, yürüyemeyişi bahane ederek emeklemeyen yani her durumda yan gelip yatmayı ve birilerine sülük gibi yapışıp kan emmeyi adet haline getirmiş olan insanlar her halde bu durumun dışındadır." dedim ve ekledim. 
"İnsanların oturmalarına ya da yan gelip yatıp sürekli dinlendiklerini söylemelerine mani olmayacak, rahatlarını bozmayacak farzlar sünnetleri dilden dile dolaştırıp din kültürü edebiyatları yapmak ne kadar da anlamlı geliyor size?" diye sordum.
Bütün arkadaşlar gerçekten de bu soru karşısında şaşkınlıklarını da gizleyemeyerek,
"Çok doğru. Bazen durduğumuz yanlış ya da eksik noktayı gizlemek adına bazı şeyleri görmezden gelebiliyoruz.
Dikkatleri de buradan uzaklaştırmak adına aslında yapmamız gereken gayret, çaba gerektiren asıl farzları, sünnetleri ise ihmal edebiliyoruz." dediler.
Bu söz üzerine bir arkadaş,
"Biz Müslümanlar olarak bir araya geldiğimizde bir şeyler öğrenmeyi ve öğretmeyi farz ya da sünnet kabul etmemize rağmen bu farz ya da sünnet ibadetini dahi dedikodu, iftira, alay ve lakaplarla harama bulanmış şekilde anlatmamızın ne kadar İslami olduğunu ciddi şekilde sorgulamamız gerekir." dedi.
Bu sözden sonra ciddi bir sessizlik oldu. Gerçekten de çok ciddi bir konuya temas etmişti arkadaşım. Bu sözden sonra,
"Bu anlatılanlar da tabi ki önemli. Hiç bir farz ya da sünneti hafife almamak gerekir. Bununla birlikte insanları tembellik ve rehavetten uzaklaştırıp gayret ve çabaya sürükleyen konular üzerinde durup düşünmeye yöneltmek de oldukça önemlidir." dedim.
Sevgi ile paylaşmak istedim.(R. Varol)