İnsanlık yolculuğunda yürüme ahlakı
30.11.2013 16:54
Eğitim
Ramazan VAROL

İnsanlık yolculuğunda yürüme ahlakı

Biz insanlar olarak bedenimizin diğer insanlar tarafından görünmesini istemediğimiz kısımlarını kapatıp örtmek için giyiniriz. 
Bunu yaparken amacımız diğer insanlarla daha sağlıklı ve Allah'ın ilkelerine daha uygun sosyal iletişimi sağlayabilmektir.
Başkalarına görünmesinin ayıp olduğuna inandığımız organlarımızı gizlemeyi akıl eden insanlar olarak aynı zamanda içimizdeki fikirleri, düşünceleri, başkalarına ait söz ve davranışları da dışarıya çıkarırken aynı edep ve ahlakı göstermek konumunda olduğumuzu da düşünmeli değil miyiz?
Nice insanları giyimlerinden ötürü açık çıplak olarak gördüklerinde yargılayan insanlar, Düşünceleri ifade etmenin, insanların davranışlarını dile getirmenin de bir örtüsü olduğunu anlamalıdır.
O halde bir insan sosyal ortama çıkmadan önce giyiminde nasıl serbest ve özgür bunun yanında sosyal ortama çıkarken o ortamı meşrulaştıracak bir kıyafete bürünüyorsa söylenen söz ve yapılan davranışlarında da aynı edebi göstermesi bir insanlık edebi olarak karşımıza çıkıyor. 
Bir insanın gördüğü rüyayı dahi içinde bir çirkinlik varsa söylememesi gerektiğini, söylenmiş ise hayra yormasını ifade eden bir Peygamber ümmeti olarak "Ya hayır söyle ya da sus" düsturunu da çok iyi biliyoruz.
Şu halde gördüğümüz bir olayı, duyduğumuz bir sözü, okuduğumuz bir kitabı konuşurken sorumluluk tamamen bizim insanlığımıza emanettir. 
İşte tam da burada insanlığımızın değeri başlıyor ve o olayın neticesi ile de kalitemizi oluşturuyoruz.
Şimdi bir insanın arkasından duyduğu zaman rahatsız olacağı bir konuşmayı yapmak bir çirkinlik ve bir çıplaklık değil midir?
Gördüğü ya da duyduğu bir şeyi tamamen kötü yorumlayark diline kötü çıkarmak bir çirkinlik ve çıplaklık değil midir?
Hele hele hiç olmayan bir şeyi olmuş gibi anlatabilme edepsizliğini sergileyebilmek en büyük çirkinlik ve çıplaklık değil midir?
...
O halde bir insanın ağzından çıkan söz, yazdığı yazı, yaptığı davranış insanlık bedenine giyindiği bir elbise gibidir. 
Her insan elbisesini kendi kültürü, ederi ve kalitesince seçer.
Bir çok arkadaşa sahip olmanın verdiği mutlulukla insanlık yolcuğunda yürüme ahlakı adına sevgi ile paylaşmak istedim.