Geçmiş hayatı ile ilgili oldukça çirkin şeyler yaşadığını söyleyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
03.10.2015 15:41
Eğitim
Ramazan VAROL

Geçmiş hayatı ile ilgili oldukça çirkin şeyler yaşadığını söyleyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.

Geçmiş hayatı ile ilgili oldukça çirkin şeyler yaşadığını söyleyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
Sonrasında bu konuyla ilgili kendini oldukça geliştirmiş ve yetiştirmiş olsa da sürekli oralara takıldığını ifade ediyordu.
Bu durumun kendisini oldukça mutsuz ettiği belli olan arkadaşa,
"Hazine dolu bir havuz var. Yıllarca bu hazineden nasiplenmek amacı ile yüzme eğitimleri alıyorsunuz.
Eğitimler tamamlanıyor ve siz havuza dalıyor ve sadece altınların elmasların yanında dolaşıyor ama sadece onların yanlarındaki kir ve pisleri alıp çıkarıyorsunuz. 
Sonrasında da sitemler ve şikayetler içinde kıvranıyorsunuz.
Ya da havuza dalıyorsunuz ve dalma amacınıza uygun olarak almanız gereken hazinelerden hangisini uygun görüyorsanız alıp çıkıyor ve sonra da şükrederek yaşamınıza devam ediyorsunuz. 
Her dalmak istediğiniz de de aynı usulü izliyorsunuz.
Her dalan kendi istediğini çıkardığı bu havuzda siz hangi konumda olmak isterdiniz?" diye sordum önce. Derinden düşünmeye başladığını fark edince de, "Zamanı hazine dolu bu havuza benzetelim. Geçmişte bu havuz altınlar, elmaslar vb. hazinelerle doldurulmuş. Bunun yanında taş ve kayalar, kir ve pisler de mevcut.
Şimdi bu havuzun içine girerek taş ve kayaları, kir ve pisleri temsil eden pişmanlıklarınızı, şikayetlerinizi mi alıp çıkarsınız yoksa altınları, elmasları, hazineleri temsil eden değerleri, güzellikleri, şükürleri, dersleri, tecrübeleri, yepyeni umutları mı? diye sorarak da cevabını vermesini kolaylaştırdım.
Arkadaş düşünmeye devam etsin ben, "Hele bir de Gelecekte göreceğiniz şeylerin bugün sizin onun içine koyacağınız değerlerle alakalı olduğunu söylersem." diye ekledim.
Bu sözlerimden sonra oldukça etkilenen arkadaş, "Hocam emin ol çok iyi anladım. Teşekkür ederim. Sanki yaşadığım her şey gözümün önünde süzülüyor. Şimdi düşünüyorum da güzel şeyler de çirkin şeyler de her birini bir pazıl gibi düşünürsek hiç biri tam olarak ben değil. Hangisini bütün olarak algılamaya başlarsam onu kendim gibi algılıyor ve o kendim zannettiğim kişiliği sergiliyorum." deyince sadece tebessüm edip teşekkür ettim. Bunun üstüne söz söylemeye gerek yok diye düşündüm.
Hayatı yaşarken kendinize ve bu hayatı paylaştıklarınıza layık olduğunuzu düşündüğünüz sözler söyleyip davranışlar sergilemenize katkı olması dileği ile sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)