Her insanın kendisi gibi olmasını isteyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
16.03.2015 10:11
Eğitim
Ramazan VAROL

Her insanın kendisi gibi olmasını isteyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.

Her insanın kendisi gibi olmasını isteyen bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
Herkesin aynı dili konuşmasını, aynı fedakarlığı göstermesini ve aynı çaba ve gayret içinde olmasını diliyordu.
Kendisini dikkatle dinledikten sonra,
"Hayatta yaşanan her olay bir fırsattır. Her fırsat da bir hazine.
Fırsatlar ancak değerlendirenler için bir değer ve anlam taşır.
Bir çok insan fırsatların ayağına gelmesini bekler. Hatta bazen 'Ben senin için fırsatım' diye haykırmasını umar.
Fırsatlar ise insanların kendilerini fark etmelerini bekler. Bazen o kadar yanındadırlardır ki onları fark etmemek fark etmekten daha zordur.
Dolayısıyla fırsatlar fark edilmeyi insanlar da fırsatların yanı başına gelmesini bekler dururlar.
Hayatın akışı içinde mazeretler, şikayetler ve yalanlar kazanan taraf olur bu bekleme esnasında." dedim.
Bu sözüm üzerine arkadaş, "O halde fırsatı fark eden değerlendirir ve kazanır. Hem fırsatları değerlendirip hem de şikayet etmek olmaz. Bu şekilde davranmak da fırsatı değerlendirmek anlamına gelmez. Diyorsunuz." deyince, tebessüm ederek,
"Evet." dedim. Sonra da,
"Bu anlamda her olayı fırsat olarak algılamamız bu olaylara muhatap olan insanları da fırsat olarak değerlendirmemize engel değildir.
Sürekli aranan, sorulan, araştırılan ama mutlaka yararlandırılmamasına rağmen yararlanılan insan olmak mı bir fırsattır yoksa hep aranmayı sorulmayı araştırılmayı bekleyip her zaman kendini ağırdan satıp kimseye yararı olmasa da her zaman başkalarından yararlanan olmak mı?
İşte bu anlamda o kadar söz söylenmiş ki, hangisi gerçekten daha fazla etkili olur bilemediğim için ben de bir şeyler söylemek isterim." diyerek,
"Bazı insanlar tıpkı ekmek gibidir. Her zaman aranan sorulan olmazsa olmaz olandır. Bununla birlikte değeri en az bilinendir.
Bazı insanlar tıpkı ilaç gibidir. Sadece ihtiyaç olduğunda akla gelip aranandır. Zor bulunsa da sadece deva olana kadar çok değer ifade eder. Şifa bulununca değerini bir dahakine kadar yitirir.
Bazı insanlar da vardır mikrop gibidir. Onları aramaya gerek yoktur. Onlar her nasıl olursa olsun sizi gelip bulurlar.
Önemli olan hangisi olmak istediğiniz. Her varlık kendi karakterinin niteliğini ortaya koyar. Bu yüzden karakterinizin niteliğini bir kez daha kontrol etmek ancak sizi bu fırsatları fark edip onları gerçek anlamda değerlendirmenizi sağlayacaktır." dedim.
Hayatta yaşadıklarımızla bizleri fırsatlara boğan Yüce Allah'a ne kadar şükür sorumluluğumuz var onu hatırlatmak adına sevgi ile paylaşıyorum. (R. Varol)