Hayatı her zaman bir alış verişe benzeten bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
16.03.2015 10:10
Eğitim
Ramazan VAROL

Hayatı her zaman bir alış verişe benzeten bir arkadaş gelmişti ziyaretime.

Hayatı her zaman bir alış verişe benzeten bir arkadaş gelmişti ziyaretime.
Bu alış verişte hep kaybeden tarafın kendisi olduğunu düşünüyordu. Dolayısıyla da üzülen ve yıpranan tarafın da kendisi olduğuna inanıyordu.
Kendisini dikkatle dinledikten sonra,
"Hayat biz insanlara sadece Allah tarafından ikram edilmiş ve her birimizin daha insanca yaşaması için sürekli eğitime tabi tutulmamız adına bir eğitim öğretim alanıdır. 
O halde hayatı yaşarken bu ikramı ya kazanır ya da kaybederiz." dedim. Sonra da,
"Kaybetmek de kazanmak da tamamen insanın kendisine ait bir durumdur.
Çünkü yaşanan her olay insanın kendisine daha insanca yaşaması için sunulmuş bir ikramdır. Bu ikramdan yararlanmak da yararlanamamak da kişinin kendi süreci ile alakalıdır.
O zaman sahip olduğumuz değeri kaybetmek ya da kazanmak deyimi sadece algılarladır.
Bir işi yaparken paranızı kaybettiğinizi de düşünebilir daha sonraki ticaretiniz için birikim kazandığınızı da düşünebilirsiniz.
Arkadaşlık sürecinizde her hangi bir arkadaşınızı kaybettiğinizi de düşünebilir gerçek arkadaşınızı kazanma yolunda farkındalığınızı artırdığınızı da düşünebilirsiniz.
Yaşanan her olay size insanlık adına mutlaka bir şeyler kazandırmak için bir fırsattır. Bu değerlendirildiğinde kazanılır değerlendirilmediğinde ise kaybedilir." dedim. Bu sözüm üzerine arkadaş,
"Hocam, anladım ki, bir insan hayatın temel amacını bilemiyorsa kesinlikle yanılıyor ve büyük yanlışlar yapabiliyor. Ama hayatın temel amacını ve felsefesini öğrenince aslında kaybetmek diye bir şey bulunmadığını hatalardan dahi dersler çıkarılabileceğini sadece insanın kendi sürecine saygı duyması gerektiğini anladım. Bu sürecin ölüm gelmeden olmasına dikkat etmek gerektiğini de zaten biliyoruz." deyince o kadar mutlu oldum ki, sadece teşekkür etmekle yetindim.
Hayatını daha insanca ve sonrasında da Müslümanca nasıl yaşayabilirim? sorusunun cevabına adamış ve dolayısıyla da her yaşadığı olaydan da daha insanca yaşamam için bunda benim için ne var? diye soran biri olmanız dileği ile sevgi ile paylaşıyorum.(R. Varol)