İnsan duruşunu çok iyi belirlemelidir.
30.11.2013 16:28
Eğitim
Ramazan VAROL

İnsan duruşunu çok iyi belirlemelidir.

İnsanlar özellikle sıkıntılar yaşarken gelecek için hayal ettiği güzellikleri hiç gelmeyecek zanneder.
Daha ilginci ise aynı durumda olan o insan gelecek için kuruntu haline getirdiği şeyi ise hemen olacakmış gibi düşünür.
Aslında insanın her iki durumda da ne kadar kendi sınırını aştığını ve böylece ne kadar gülünç duruma düştüğünü söylemeye gerek dahi yok.
O halde insan önce kendisini yaratan Yüce Yaratıcı ile ilgili sınırlarını iyi bilmeli ve insan duruşunu çok iyi belirlemelidir. Aksi halde bu sınırsızlık onu perişan duruma getirir.
Şunu iyi bilin ki, her gelecek olan aslında yakındır. Önemli olan senin gelecekte ne istediğin ve bu isteğinin de insanlık sınırı ile doğru orantılı olup olmadığıdır.
Gelecek olana uzaklık yoktur. Allah kimsenin acelesi için acele etmez. İnsanların işini de asla hafife almaz. Sadece kulunun sınırına dikkat eder. Sınırlarını nasıl tespit ettiğine bakar. İsteme ahlakını ve bekleme ahlakını önemser. Bu sürecin tamamını da bir eğitim süreci olarak değerlendirir.
Bu süreç içinde şunu çok iyi bilmelisiniz ki, İnsanların dilediği değil, Allah'ın dilediği olur. 
Allah bir şey diler, İnsanlar başka bir şey. Bu durumda insanların isteme ahlakı ile Allah'ın istemine ne kadar yakınlığı tutturabildiği oldukça önemlidir. İyi bilinmelidir ki, İnsanlar istemese de Allah'ın dilediği olur.
Bu yüzden bir şeyi ölümüne istemek isteme ahlakına uymaz. 
İnsana düşen sadece isteme ahlakını yakalayıp bu edebe uygun hareket etmektir.
Şunu da iyi bilmek gerekir ki Allah'ın yakınlaştırdığını uzaklaştıracak ve uzaklaştırdığını da yakınlaştıracak hiçbir güç yoktur. 
Allah'ın izni olmadan hiç bir şey olmaz.
Bu ilke akılda tutulduğunda insanlar da kendi insanlıklarına yakışmayan bir yola da girmiş olmazlar.
Birbirini Allah'ın ilkeleri ile sevmeyi becerebilen o şekilde davranabilen insanlar olarak nice güzellikleri birlikte paylaşmak dileği ile sevgiyle paylaşıyorum.