Yaşanan her şeyin bir dengesi, ölçüsü vardır
30.11.2013 16:23
Eğitim
Ramazan VAROL

Yaşanan her şeyin bir dengesi, ölçüsü vardır

Çocuklarından birinin aşırı hareketli diğerinin de hareketsiz oluşundan şikayet eden bir anne ve baba ile konuşuyordum.
Oldukça üzgün ve kaygılıydılar.
Ne yapmaları gerektiği konusunda ise bir çok uzmana gitmelerine rağmen hiç bir fikre sahip olamadıklarını söylüyorlardı.
Bu durumun ne kadar ciddi bir öneme sahip olduğunu düşünerek,
"Şunu iyi bilin ki, hareket ya da hareketsizlik değildir insanı sıkıntıya sokan. Hareketin ölçüsü ve dengesidir." dedim. Sonra da,
"Harekete kazandırılmış ölçü ve denge bereketi, hareketteki ölçüsüzlük ve dengesizlik ise felaketi getirir." deyince anne ve baba düşünerek,
"O halde insanı felakete sürükleyen şey hareketin kendisi değil onun ölçüsüzce kullanımı öyle mi?" deyince,
"Ölçülü, dengeli konuşma, ölçülü, dengeli yeyip içme, ölçülü, dengeli davranma insanı bereketlendirir. Ölçüsüz olanları ise insanı felakete sürükler." dedim. Sonra da, 
"Şikayet aslında bir insanın ölçüyü aştığının da bir habercisi gibidir. Şükür ise insanın dengede olduğunun bir habercisi..." dedim.
"Yaşanan her şeyin bir dengesi, ölçüsü var mıdır?" diye soran babaya yönelerek,
"Evrende her şey bir ölçü ve denge ile yaratılmıştır. Bu bir yaratılış kuralıdır. Bu ölçü ve dengenin bir şekilde sarsılmasına neden olmak aslında felaketin de habercisi olabilir. Bu ölçü ve dengeyi korumak ise bereketin habercisi..." dedim.
Bu sözün üstüne sadece sessiz kaldık.
Sonra hiç durmamacasına yağan yağmur ile insanların ne duruma düşebileceğini, durmamacasına büyüyen kulakla ya da burun ya da göz ile, durmamacasına büyüyen sınırsız ağaçlarla insanlar ne felaketler yaşayabilirlerdi. 
İsteklerini ölçü ve dengeye koyamayan insanların değil bereketi felaketin hangi derecelerini yakalayabileceğini düşündürdüm sonra anne ve babaya. 
Sonra da vedalaşırken ki sevinçlerine ve teşekkürlerine şahit oldum.
Konuşmasının, dinlemesinin, yazmasının, okumasının, yemesinin içmesinin, yapıp etmesinin vb. ölçü ve dengesini korumak adına zaman ve para değerlendirmesi yapabilen bütün değerli arkadaşlarıma sevgi ile paylaşıyorum.