NLP Master Practitioner
 

NLP Master Practitioner  (NLP Uzmanlık Eğitimi)

 

Bir anne on bir yaşındaki kızını bana getirdi. Yatağını ıslattığını duyar duymaz kızın bana hikâyeyi anlatabileceğini düşünerek anneyi odadan çıkardım. Kız bana küçük yaşından beri bir mesane sorunu olduğunu, bir ürologa göründüğünü ve beş-altı yıldır, belki de daha uzun zamandır sorununun yerleşmiş olduğunu söyledi. Yüzlerce defa düzenli olarak muayene edilmişti ve zamanla enfeksiyonun böbreklerden birinde odaklandığı anlaşılmıştı. Sonra temizlenmişti ve dört yıl önce enfeksiyondan kurtulmuştu. Yüzlerce defa muayene edildiği için mesanesi ve büzgeni çok esnemişti ve her gece uykuya dalıp mesanesi gevşer gevşemez yatağını ıslatıyordu. Gün içinde de, gülmediği sürece kendini güç de olsa kontrol edebiliyordu. Gülmeyle ortaya çıkan gevşeme, çamaşırını ıslatmasına neden oluyordu. 

Anne ve babası, böbreğinin tedavi olduğunu ve enfeksiyonunun geçtiğini düşündükleri için kendini kontrol etmesi gerektiğine inanıyorlardı. Kendisine kötü isimler takan ve alay eden, üç yaş küçük bir kız kardeşi vardı. Bütün anneler, onun yatağını ıslattığını biliyordu. Okuldaki iki-üç bin çocuk, güldüğünde kendini tutamayıp çamaşırını ıslattığını biliyordu. Bu yüzden de sürekli alay konusu oluyordu. 

Uzun boylu, çok güzel bir kızdı ve beline kadar uzanan sarı saçları vardı. Ama toplum dışına itiliyor, sürekli alay konusu oluyordu ve artık buna dayanamıyordu. Komşularının acıyan bakışlarına, çocukların ve kız kardeşinin alaylarına katlanmak zorunda kalıyordu. Yatağını ıslattığı için arkadaşlarıyla yatılı partilere katılamıyor, akrabalarında kalamıyordu. Doktora görünüp görünmediğini sordum. Çok sayıda doktora göründüğünü, tüplerce hap yuttuğunu, şişelerce ilaç içtiğini, ama hiçbirinin işe yaramadığını anlattı. 

Benim de diğer doktorlar gibi olduğumu ve yardımcı olamayacağımı söyledim. "Ama sen bir şeyi zaten biliyorsun, ama bildiğinin farkında değilsin. Bildiğin şeyin ne olduğunu anladığında, kuru bir yatağa kavuşabilirsin." dedim.

Sonra ekledim; "Sana çok basit bir soru soracağım ve çok basit bir cevap istiyorum. İşte soru: Tuvalette oturmuş çişini yaparken tanımadığın bir adam kapıdan başını uzatıp içeri baksaydı ne yapardın?" 

"Donup kalırdım!"

"İşte. Donup kalırdın ve çişini yapamazdın. İşte, cevabı biliyorsun, ama bildiğinin farkında değildin. Yani, uyarıcı bir olguyla karşılaştığında, çişini kontrol edebilirsin. Tuvaletin kapısından yabancı bir adamın başını uzatmasına gerek yok. Fikrin kendisi yeterli! Durursun. Donarsın. Ve adam uzaklaştığında çişini yapmaya devam edersin.

"Kuru bir yatağa kavuşmak zor bir iş. Bunu ilk kez başarman için iki hafta geçmesi gerekebilir. Ve çişini tutup tekrar devam etmek için çok fazla alıştırma yapmalısın. Bazı günler bu alıştırmayı yapmayı unutabilirsin. Sorun değil. Bedenin sana uyacaktır. Daima sana daha fazla fırsatlar sunacaktır. Bazı günler bu alıştırmayı yapamayacak kadar yoğun olabilirsin, ama bu da sorun değil. Bedenin sana daima bu konuda fırsatlar verecektir. Üç ay içinde sürekli bir kuru yatağa kavuşursan, çok şaşırırım. Ama altı ay içinde bunu başaramazsan da aynı derecede şaşırırım. Ve yatağı bir gece ıslatmamayı başarmak, arka arkaya iki gece ıslatmamayı başarmamaktan daha kolaydır. Üç gece üst üste bunu başarman ise daha da zordur. Ama sonrasında giderek kolaylaşır. Dört, beş, altı gün, hatta tam bir haftayı kuru bir yatakla geçirebilirsin. Ve bir kez bunu başardığında, bir haftayı daha kuru geçirebileceğini bilirsin."

Kızla görüşmem bitmişti. Yapabileceğim başka bir şey yoktu. Onunla yaklaşık bir buçuk saat geçirdikten sonra gönderdim. Yaklaşık iki hafta sonra, bana bir armağan getirdi; inek desenli mor bir çarşaf. Artık kuru bir yatakta uyuyabiliyordu. Bu armağanı sevmiştim. Ve altı ay sonra artık arkadaşlarının, akrabalarının evinde gece yatısına kalabiliyor ve otellerde yatılı partilere katılabiliyordu. Çünkü terapisine devam edecek kadar azimliydi.

 

Kaynak
K. Zeing, A Teaching Seminar with Milton H. Erickson Jeffry

 

NLP insanın her an iletişim halinde olmasından yola çıkarak iletişim süreçleri ve dil kalıpları üzerinde detaylı araştırmalar yapmıştır. NLP uzmanlarının yaptıkları araştırmalar, M. Erickson gibi alanında başarılı insanları diğer meslektaşlarından ayıran temel özelliğin, iletişim esnasında kullandıkları özel dil kalıpları olduğunun fark edilmesini sağlamıştır. Bu dil kalıpları insan beyninin geçmiş olumsuz deneyimler ya da yanlış ve sınırlı inanışlarla kaplanan bilinç alanını geçerek bilinçaltına ulaşılmasını kolaylaştırıyor. Bu alan asıl ve gizli yönetim merkezidir.

 

NLP insanlarla iletişimde M. Erickson, V. Satir gibi alanında uzman kişilerin yöntemlerini sistematik hale getirmiştir. Yukarıdaki hikâyede M. Erickson ‘un dil kalıplarını kullanarak bir hastalığı tedavi etme süreci kendi dilinden anlatılmıştır.

NLP Master Practitioner (NLP Uzmanlık Eğitimi) , NLP tekniklerini daha profesyonel, dil kalıplarını uzmanca kullanılmasını amaçlayan bir eğitim sürecidir.

 

Nüve Danışmanlık farkını yaşayarak ve Ramazan VAROL' un geliştirdiği özel eğitim sürecimize katılarak siz de kendinize, ailenize ve diğer insanlara katkıda bulunabilirsiniz.

 

NLP Master Practitioner Eğitim İçeriği

 

Üst Model Teknikler

NLP Practitioner eğitimde öğrenilen tekniklerin gelişmiş uygulama alıştırmaları

NLP Practitioner eğitimde öğrenilen tekniklerin gelişmiş modelleri

 

Kendini Fark Etme ve Değerler

Değer kavramı

Kendi değerlerimizin bilincinde olma

Değerler sıralaması ve gerçekler

 

Dil Kalıpları

Dil ve beyin ilişkisi

Bilinç ve bilinçaltı süreçler

Dil kalıpları ve pratik süreçleri

 

Meta Programlar

İnsanları tanıma

Motivasyon kaynakları olarak kullanma

 

Modelleme

NLP’de modelleme

Grup içi modelleme çalışmaları

Modelleme teknikleri

Peygamberleri modelleme

 

Stratejiler

Stratejileri keşfetme

Strateji oluşturma

İletişim stratejileri

Satış stratejileri